b_300_300_16777215_00_images_harzavil1.jpg
یکی از روستاهای تاریخی ، دیدنی و دارای پتانسیل  بسیار زیاد برای جذب گردشگران، روستای تاریخی هرزویل در استان گیلان، شهرستان رودبار است. این روستا در شمال شهر منجیل و در گلوگاه دره ای سرسبز بین دو کوه گاوکول و پلنگ مغار قرار گرفته است. شغل بیشتر اهالی کشاورزی (زیتون  داری)، دامداری و کار در نیروگاه برق لوشان است. برای رفتن به این روستا، باید ۶۵ کیلومتر از مرکز استان، فاصله بگیریم و به رودبار برویم. نخستین ویژگی روستای هَرزَویل قدمتِ آن است  که طبق مَدارک معتبر از ۱۰۰۰ سال هم بیشترمی باشد .

ناصر خسرو  شاعر و نویسنده ی نامدار قرن پنجم ه.ق- تو سفرنامه ی مشهورش، نام این روستا را آورده. بین تمام روستاهای ایران، فقط چند روستاست که پژوهشگران و گردشگران به آنها توجه ی زیادی کرده اند ، یکی از این روستاها همین هَرزَویل است . در منابعِ مختلف نام این روستا با تلفظ ها و املاهای گوناگونی اومده و ذکر نام و شرح موقعیت و ویژگی های این روستا تو سفرنامه ها و آثار نویسنده های خارجی و ایرانی، این روستارا  از هزاران روستا و آبادی کشور ممتاز کرده است . با این که آب و هوای مرطوب، سراسرِ منطقه ی گیلانُ سرسبز و شاداب کرده و به روستاها طراوت و زیبایی بخشیده اما روستای هَرزَویل، امتیاز ویژه ای نسبت به سایرِ آبادی ها دارد، چون در دامنه ی دره ای قرار گرفته که زمینه ای سبز دارد و خانه های کوچیک، با رنگ ها و شکل های گوناگون، روی دره ی سبز، این آبادی رو مثل تابلوی زیبای نقاشی نشان می دهد، بخصوص اَنبوه درختان زیتون و درختان دیگر، با رنگهای مختلف و زنده در دو طرف جاده ای که مسافرها و تازه واردها را به هَرزَویل هدایت می کند، زیباییِ این منطقه رو دو چندان کرده است .
 حضور مهندسین فرانسوی در این شهرک در بیش از نیم قرن پیش، که این منطقه را به علت وجود آب و هوای خوب و مناسب و چشم انداز زیبایش به عنوان محل اسکان خود و خانواده شان انتخاب نمودند، زمین­های ورزشی ( والیبال - بسکتبال - استخر شنا و...) سالن سینمای مجهز (که برای مراسم مختلف از جمله نمایش فیلم- تئاتر - موسیقی و .... از آن استفاده می‌شد.) تلفن - کانتین - فروشگاه - بانک - و دیگر امکانات رفاهی را برای مردم این شهرک به ارمغان آورد و این امر باعث بالا رفتن سطح فرهنگ و آگاهی مردم این منطقه نسبت به دیگر آبادی ها و شهرک های شهرستان شد. 

 هرزویل نوبنیاد که در جنوب غربی هرزویل تاریخی جهت اسکان کارمندان سد سفیدرود و در اواخر دهه سی خورشیدی ساخته شده، مانند ماکت یک شهر بزرگ بود. در واقع می توان گفت سامانه یا تجهیزاتی نبود که در این شهرک یکصد و پنجاه خانواری وجود نداشته باشد. از تصفیه خانه آب گرفته تا باشگاه تفریحی جوانان، استخر، انواع زمین­های ورزش و بازی، سینما، مدرسه، فروشگاه­‌های مختلف، پزشک، درمانگاه و ..
b_300_300_16777215_00_images_harzavil3.jpg

 هرزویل در کنار شاهراه هخامنشی ایران به اروپا قرار گرفته، و از دو بخش تشکیل شده بود. یکی روستای نوبنیاد و دیگری روستای تاریخی هرزویل با تاریخی بس طولانی.شواهد نشان می دهد که این آبادی قدیمی طی دو الی سه هزار سال گذشته چندین بار با خاک یکسان و از نو ساخته شده است. همین­طور که زلزله هولناک خرداد ۶۹ نیز آن منطقه  را نابود کرد. آثار "هرزویل ‌های قدیم" را در روی تپه‌های اطراف شهرک فعلی می  توان یافت.این بخش هرزویل نیز در زلزله ویرانگر ۱۳۶۹ دچار صدمات جدی گشت و باقیمانده آن نیز به دلایل منطقی ایمنی تخریب شد.حال هردو بخش هرزویل کمی پایین‌تر از جای قبلی شان از نو ساخته شده اند. 

 شاید اولین جهانگرد و سفرنامه­ نویس، حکیم ناصر خسرو قبادیانی باشد که در حدود ۱۰۰۰ سال پیش از این روستا دیدن کرده و در خصوص سرو کهنسال آن شرحی نوشته (این سرو هنوز پا بر جاست)، و بارها مثل معروف بقال هرزویلی را بیان کرده است . «دوازدهم محرم سنه ثمان و ثلاثین و اربعمائه (۴۳۸) از قزوین برفتم به راه بیل و قپان که روستای قزوین است. و از آنجا به دیهی که خرزویل خوانند. من و برادرم و غلامکی هندو که با ما بود.زادی اندک داشتیم. برادرم به دیه در رفت تا چیزی از بقال بخرد. یکی گفت که «چه می خواهی؟ بقال منم». گفت: «هرچه باشد، ما را شاید که غریبیم و برگذر». گفت: «هیچ چیز ندارم». بعد از آن هر کجا کسی از این نوع سخن گفتی، گفتمی بقال خرزویل است» (سفرنامه ناصر خسرو. ۱۳۸۲: ۱۲۴).

 علاوه بر سفرنامه ناصر خسرو، در کتاب های «ولایات و دارالمرز ایران و گیلان» مولف ه. ل رابینو دوبورگومال نایب کنسول انگلستان در رشت و «ایرانی که من شناختم» نوشته بود . نیکیتین کنسول روس در تهران نیز از هرزویل یاد شده است.جاذبه ‌های گردشگری هرزویل:روستای هرزویل به دلیل دارا بودن طبیعت زیبا از دیرباز مورد توجه طبیعت دوستان و طبیعت گردان بوده است. وجود کوه های سرسبز، ییلاق ها، جنگل ها و چشمه ‌های آب معدنی و... جلوه کم­ نظیری به منطقه بخشیده است.

 دربند هرزویل یکی از مهمترین جاذبه ‌های طبیعی این روستا است که راه آن از انتهای آبادی و کنار آسیاب قدیمی آغاز شده و تا ییلاق نودعنبر ادامه می  یابد. مسیر دسترسی به آن از میان جنگل و از طریق یک راه باریک و مال­رو در امتداد رودخانه  ای پرخروش و زیباست (رودخانه هرزویل). علاوه بر رودخانه جویبارهای بسیار زیادی بر سر راه قرار دارند که در بعضی قسمت ها گردشگران ناگزیر به عبور از داخل آن ها هستند. مسافت زمانی میان آسیاب تاریخی تا سرچشمه که اصلی­‌ترین مسیر تردد طبیعت  گردها و تورها است، حدود یک الی یک و نیم ساعت است.

 این منبع اصلی زندگی که باعث بقای هزار ساله این روستا شده است از دل سنگ عظیمی به خارج از زمین راه می  یابد و حوضچه آبی کوچکی را در مقابل خود می  سازد و سپس بر بستر رودخانه جاری می شود. چشمه هرزویل علاوه بر تأمین آب شرب و کشاورزی روستا به منجیل و... نیز فرستاده می شود. از آنجا که فضای اطراف سرچشمه بسیار محدود است، بیشتر گردشگران صبح زود حرکت می­ کنند تا بتوانند خود را برای صبحانه به سرچشمه برسانند و جای بهتری را برای اتراق شان فراهم کنند.قله آسمانسرا و جنگل های زربین.

b_300_300_16777215_00_images_harzavil4.jpg زربین درخت کمیاب سوزنی برگی با نام علمی cupressus sempervirens، از تیره سرو است. به گفته کارشناسان، منشأ این درخت احتمالاً ایران یا افغانستان است و فسیل­هایی مربوط به دوره سوم زمین­ شناسی از آن به دست آمده است. امروزه منبع اصلی این­گونه نادر، در جنوب ترکیه و بخش­هایی از شمال ایران است که آن نیز در معرض نابودی قرار دارد (eol, ۲۰۱۲). در دل روستای هرزویل منجیل، سروی به یادگار مانده که به دلیل قامت برافراشته و قدمت طولانی اش مورد توجه است.

غار یلی بولاغی (چشمه باد) این غار که کمی بیش از یک دهه از کشف آن می  گذرد، در ارتفاع ۱۴۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد و در دامنه قله آسمانسرا، در شمال هرزویل قرار دارد. این غار ۶۰۰ متری از نوع رودخانه­ ای و فصلی است و بازدید از داخل آن در فصل بهار به علت پر آبی امکان پذیر نیست. وجود استالاگمیت ها (قندیل های زمینی دوکی شکل) و استالاگتیت (قندیل های سقفی) زیبایی این مکان را صد چندان کرده  است. یکی دیگر از جذابیت های این پدیده طبیعی، قرارگیری آن در کنار رودخانه نوده یا به زبان بومی نودی است.مزرعه بادی هرزویل در ارتفاعات شمالی روستا و در منطقه  ای که توسط بومیان تخت نامیده می  شود قرار دارد.

 جاده ماشین  رو خاکی و پر پیچ و خمی روستا را به این مزرعه متصل می  کند. تخت دارای چشمه  ای گواراست و یکی از مراتع دامی نیز محسوب می  شود. وزش باد در این نقطه بسیار شدید است و با اینکه می  تواند یکی از مکان های توریستی منطقه باشد اما متأسفانه شناخته نشده است.هرزویل علاوه بر دارا بودن جاذبه ‌های غنی طبیعی، از پتانسیل جذب گردشگر در زمینه گردشگری تاریخی و فرهنگی نیز برخوردار است که از آن میان می‌توان به این موارد اشاره کرد:بقعه  امام زاده ابراهیم و سید محمود مرندی (سید پرنور)ویرانه ‌های شهرک فرانسوی ها (کلیسا، استخر، کانتین، زمین تنیس، گورستان و. ..)طاق ساخته شده از ساروج که ظاهراً ورودی شهر یا قلعه  ای بوده است. این طاق دارای کتیبه ای مشتمل بر ۷ بیت بود که در بیت آخر، سال ساخت آن را ۱۰۹۰ ه.ق ذکر می  نماید. البته این طاق نیز در زلزله ۶۹ ویران شد.بقایای تپه باستانی، آسیاب قدیمی، گورستان تاریخی. تپه باستانی که تقریباً در قسمت جنوبی روستا واقع شده، در طی سالهای متمادی مورد غارت حفاران غیرمجاز قرار گرفته است.به طوری که به محض ورود به محوطه تدفین های از هم پاشیده ، تکه های سفال توجه هر بیننده  ای را به خود جلب می  کند.مراسم علم گردانی هرزویل در دهه اول محرم بسیار معروف است، به گونه  ای که در شب تاسوعا و روز عاشورا پذیرای صدها گردشگر است.
b_300_300_16777215_00_images_harzavil2.jpg

از ویژگی های جالب توجه ی این روستا، وجود درخت سَروی است  که بیش از هزار سال قدمت دارد. وجود این سرو کهنسال موجب شده، گردشگرای زیادی از این روستا دیدن کنند. خیلی از مردم برای دیدن درختی که بیش از ده قرن شادابی و سرسبزیِ خودشُ حفظ کرده به هَرزَویل سفر می کنند. خیلی از ساکنانِ روستای هرزویل و روستاهای اطراف معتقدند، این درخت، از ۳۰۰۰ سال قبل تا کنون، سرپاست.
سروهرزویل درختى کهنسال با ارتفاع 30 متر و قطر تنه چهارمتر به روایات مختلف از هزار تا سه هزارسال است که در خاک شهرک تاریخى هرزویل ریشه دوانده است، حتى ناصرخسرو قبادیانى در سفرنامه خود از درخت سرو زیبا و کهنسالى در منطقه هرزویل یاد مى کند. این اثر کهنسال که نامش در سفرنامه ناصر خسرو نیز آمده است دارای قطر و ارتفاعی برابر با 4.3 و 30 متر ودر ارتفاع 600 متری از سطح دریا و در روستای هرزویل شهرستان رودبار واقع شده است، شکوه و عظمت این درخت و باورهای مذهبی جامعه، زمینه بازدید مردم را از این اثر با ارزش فراهم آورده است.
سروی غول پیکر در استان گیلان وجود دارد که به روایتی هزار سال و به روایتی سه هزار سال است که در این خطه نفس می کشد. خیلی ها به دیدنش رفته اند. از ناصرالدین شاه قاجار گرفته (۱۲۵۰ش) تا نیکتین، کنسول روس (۱۳۰۰ش). شاه قاجار در سفرنامه فرنگش آورده که در زیر این درخت غول پیکر عصرانه خورده و موزیسین هایی که لای شاخ و برگ های درخت مخفی شده بودند  برایش موسیقی نواخته اند.

درخت نذر کرده و مقدس
سرو روستای هرزویل منجیل در مسیر خیل مسافرانی است که به دیدن طبیعت گیلان می آیند ولی بیشتر مسافران منجیل از توربین های بادی و سد سفید رود عبور کرده و کمتر به دیدن اَبَرسرو هرزویل می روند. با اینکه درخت را در حصارهای فلزی محبوس کرده اند ولی تنومندی و قطوری اش را می توان از پشت حصار ها دریافت. پارچه هایی که به نیت حاجت خواهی به شاخه های این درخت بسته شده، در بادهای عصرگاهی منجیل به این سو و آن سو تاب می خورد و بیننده را به یاد افسانه درخت گیسو می اندازد. یکی از اهالی هرزویل که در نزدیکی این درخت مغازه دارد؛ در این باره توضیح می دهد: از قدیم سرو هرزویل برای مردم منطقه قداست داشت، مردم به نیت حاجت خواهی به شاخه های درخت پارچه های سبز می بستند و یا داخل شکاف های تنه و شاخه های درخت سکه فرو می کردند. وی می افزاید: از وقتی محیط زیست دور تا دور درخت را حصار کشیده، مردم کمتر به شاخه ها دسترسی دارند و به فنس های فلزی نخ می بندند. در سال های اخیر اطراف این ابر درخت، واحدهای مسکونی زیادی ساخته شده است. این روند به خصوص بعد از زلزله سال ۶۹ منجیل شدت بیشتری گرفت. به گفته یکی دیگر از اهالی هرزویل، بافت قدیم روستا در زلزله به شدت تخریب شد و اهالی برای سکونت به بخش های بالا تر و نزدیک چشمه و درخت مهاجرت کردند. حالا هرزویل جدید در جایی ساخته شد که قبلا باغ های زیتون و گردو بود. ساخت و ساز جدید در حریم درختی که ثبت ملی شده است، ممکن است به این اثر طبیعی آسیب بزند. نفوذ سیمان و پس آب منازل مسکونی به ریشه های درخت، مهم ترین نگرانی دوستداران این درخت است. سرو کهنسال هرزویل که در سال 1366 از سوی شورایعالی محیط زیست به‌ عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت شده است.

هرزویل , سرو هرزویل , شهرک زیبای هرزویل , شهرک تاریخی هرزویل , هرزویل منجیل , ایرانگردی , هتل , بلیت , رستوران , تور , سفر , گردشگری , سفر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Google

در اين سایت
در كل اينترنت

 

تماس با ما

 

 

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

عکس پروفایل

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس

آپلود عکس